آمار و برنامه ریزی:
آمار، اصول و روش جمع‏ آوری اطلاعات اولیه، مرتب و خلاصه کردن و نمایش دادن آنها، و بالاخره تجزیه و تحلیل اطلاعات اولیه و استخراج نتایج را به عهده دارد. برنامه نیز راه و روش معیّن برای آینده است. در حقیقت برنامه ریزی، کوششی سازمان یافته و آگاهانه برای هماهنگی، جمع ‏بندی و تلفیق مطلوب و بهینه همه امکانات فیزیکی، مادی و نیروی انسانی برای رسیدن به هدف یا اهداف مورد نظر در زمان مشخص است. بنابراین، می‏توان گفت آمار مقدمه‏ ای برای برنامه‏ ریزی است و این دو علم از یکدیگر جدا نیستند

مقام معظم رهبری:
توصیه می‌کنم به سؤالات آمارگیران پاسخ‌های صحیح و دقیق بدهند تا دولت با اتکاء به آن بتواند برنامه‌ریزی بهتری انجام دهد و اولویت‌ها را در حل مسائل مختلف کشور رعایت کند. پایه‌ی برنامه‌ریزی‌های‌کشور،آمار است که با سرشماری به‌دست‌می‌آید. هر چه سرشماری دقیق‌تر و صحیح‌تر باشد،‌برنامه ها صحیح تر و درست‌تر خواهد بود.

 

آمار و برنامه ریزی

اوقات شرعیآمار بازدید کنندگان

289امروزmod_vvisit_counter
117دیروزmod_vvisit_counter
875این هفتهmod_vvisit_counter
857هفته گذشتهmod_vvisit_counter
2661این ماهmod_vvisit_counter
5621ماه گذشتهmod_vvisit_counter
465434کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 42 مهمان حاضر
آی پی شما :: 3.94.202.172
 , 
امروز : 02 اسفند 1398
 
حساب های ملی کشور و استان چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط Administrator   
پنجشنبه, 10 اردیبهشت 1394 ساعت 07:11

مرکز آمار ایران در راستای انجام وظایف قانونی خود و نیز اجرای ماده 54 قانون برنامه پنجم توسعه کشور در خصوص مرجعیت رسمی مرکز آمار ایران برای تهیه، اعلام  و انتشار آمارهای رسمی کشور آمار حساب ملی و منطقه­ ای ایران را تهیه و منتشر می کند.

برای اولین بار دفتر آمار و اطلاعات و GIS معاونت برنامه ریزی استانداری کرمان اقدام به تهیه نشریه حساب­های ملی کشور به قیمت جاری در سال 1390 (حساب­های منطقه­ ای) نموده است. در نشریه مزبور محاسبه­ ی مهم ترین متغیرهای جریانی اقتصاد نظیر ارزش افزوده، مصرف واسطه­ و ستانده رشته فعالیت­ های اقتصادی در یک دوره معین از زمان است که از طریق آنها تصویر وضعیت اقتصادی کشور در آن دوره یا مقطع زمانی نشان داده می شود.

برای حفظ قابلیت مقایسه بین المللی، لازم است مجموعه­ ی متغیرهای فوق در قالب آمارهای سازگار و مبتنی بر تعاریف و مفاهیم، طبقه بندی، روش­ های محاسباتی و جداول استاندارد توافق شده­ ی بین المللی تهیه و تنظیم شود. در روش تهیه حساب­های ملی از سیستم بین المللی حساب­های ملی( SNA 1) تبعیت می­شود که آخرین ویرایش آن توسط بخش آمار سازمان ملل متحد، بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، سازمان توسعه همکاری های اقتصادی و کمیسیون جوامع اروپایی تهیه و در سال 2008 توسط نهادهای فوق به تصویب رسیده است.

محققان،برنامه ­ریزان و کاربران دستگاه های اجرایی و ... با مراجعه به این نشریه از مقدار محصول ناخالص داخلی به قیمت جاری در سال 1390 ، سهم محصول ناخالص داخلی به تفکیک استان، میزان رشد سهم محصول ناخالص داخلی به تفکیک استان ، مقدار رشد GDP ، مقدار رشد ارزش افزوده و ... رشته فعالیت­های اقتصادی کل کشور به تفکیک استان و رتبه استان ها بر حسب سهم محصول ناخالص داخلی اطلاع حاصل می نمایند.

 

 


[1] The system of natlonal accounts (SNA)

 
   

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به معاونت آمار و  اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان می باشد.